94506

Deneyler

GENİŞ YÜZ
Psychological Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, geniş yüzlü erkekler üyesi oldukları ekip için kendilerini feda etmeye çok daha gönüllü oluyor.
Ana rahminde yüksek oranda testesterona maruz kalan erkek  bebekler, daha çıkık çenelere ve küçük gözlere sahip, “erkeksi” bir yüz ifadesine sahip oluyorlar.
Bu farklılıklar, testesteron seviyesinin arttığı ergenlik çağında daha da belirginleşiyor. Ancak testesteronun aynı zamanda saldırganlıkla bağlantılı olması, geniş yüzlü erkeklerin her zaman kavgaya daha hazır tipler olarak kabul edilmelerine neden oluyor.
 
AŞK
İngiltere'de, yazar Elizabeth Noble'ın "The Way We Were" adlı kitabı için 3 bin kadın ve erkek üzerinde yaptığı araştırmaya göre erkekler ilk bakışta "Aradığım kadını buldum" diyor. Kadınlar ise ancak 6'ncı buluşmadan sonra "Bay Doğru'yu buldum" diyebiliyor.
Psikolog Alexander Gordon kadınların neden daha geç âşık olduğunu şöyle açıklıyor: "Erkekler dış görünüm gibi daha yüzeysel özelliklere bakıp karar veriyor ve hissediyor ama kadınlar daha seçici oluyor, karşılarına çıkan kişinin artı ve eksilerini tartıp kararını veriyor."
 
ZEKA
Uzun yüze sahip, iki gözün arasında uzun bir mesafe olan, geniş burunlu, sivri çeneli erkeklerin IQ’ları çok daha yüksek çıktı. Erkeklerde yüz yuvarlandıkça zekâ düzeyinin de azaldığı tespit edildi. Yine gözleri birbirlerine yakın, küçük burunlu erkeklerin de zeka düzeylerinin diğer gruba nazaran daha az olduğu görüldü. Ancak yapılan araştırmalarda, bu bulgunun kadınların yüz şeklinde geçerli olmadığı ortaya konuldu.
 
ALDATMA
“Yüz, aldatmayı ele verir mi?” Avustralyalı bilim insanları, bu soruya cevap ararken ilginç sonuçlar elde etti.Batı Avustralya Ünversitesi’nden Dr. Samantha Leivers’ın başında olduğu ekibin araştırması, sadece kendilerine gösterilen ve..
hiç tanımadıkları yüz fotoğraflarına bakan deneklerin kimin eşini aldatıp aldatmadığını yüzde 59 oranında bildiğini ortaya çıkardı.
Araştırmada deneklere 2’şerli olarak 34 kişinin vesikalık fotoğrafları gösterildi. Erkek denekler, kimin aldattığını tahmin ederken daha çok yüzün verdiği “güven duygusundan” hareket etti. Kadınlar ise daha çok yüzün duygusal ifadelerine odaklandı.
Dr. Leivers, araştırmanın insanların yüz ifadelerine ilişkin yargılarına ışık tuttuğunu söyledi. Deneklerin yorumladığı bazı vesikalıklar ve fotoğraftaki kişilerin eşlerine ‘sadakat’lerine ilişkin gerçekler ise şöyle: Aldatanın yüzünden belli oluyormuş...

ZİHİN VE YAŞLILIK
Edinburg Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, 1932 yılından bu yana kaydı tutulmuş 216 erkek ve kadının yüzlerindeki simetrinin ölçümleri yardımıyla zamana karşı gösterilen tepkilerin nedenlerini araştırdılar.
Sonuçlar, sadece erkeklerde olmak üzere yüz simetrisi ile yaşlanmanın zihinsel süreçler üzerindeki etkisi arasında güçlü bir bağ olduğunu gösterdi.
Uzmanlar kadınlarda böyle bir durum görülmemesinin sebebini, genetik farklılıklar ya da kadınların erkeklerden ortalama 4 yıl daha uzun yaşamasına bağlıyorlar.
Her iki cinste de, zihinsel fonksiyonlar özellikle ölümden 4 yıl önce hızlı bir şekilde düşüyor.
Yüz simetrisi, hastalıkları, toksinleri, beslenme sorunlarını ve hatta zararlı genetik mutasyonları ortaya çıkarıyor. Bu durum, erkeklerdeki tutarlılığın bir yansıması niteliğinde görülebilir.
Üniversite bünyesinde araştırmayı yürüten Dr. Lars Penke, " Yüz simetrisi ve zihin sağlığı arasındaki bağ, ileri yaşlardaki sorunların öngörülmesinde yararlı olabilir" şeklinde konuştu.
Geçtiğimiz yıllarda yine İngiltere'de yapılmış bir araştırma, yüz simetrisi ile genel sağlık ve fiziksel çekicilik arasında bir çeşit bağ olduğunu bizlere göstermişti. Bu inceleme simetrik bir yüze sahip insanların karşı cinse daha çekici geldiğini ortaya koymuştu.
Simetrik yüzlere sahip olan ünlüler arasında George Clooney, Brad Pitt ve Jude Law da bulunuyor. Belki de sonuçları, yüzü simetrik bir yapıya sahip ünlülerin popülaritesi ve ilişkileri ile karşılaştırınca, araştırmanın toplumun büyük kesiminin fikrine ne kadar uyduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.


DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN